Szczurek-Żelazko: Uruchomimy centra urazowe dla dzieci

Udostępnij:
- Docierały do nas sygnały o problemach z udzielaniem pomocy dzieciom z urazami wielonarządowymi. Ze względu na specyfikę wieku rozwojowego centra urazowe dla dorosłych nie były profesjonalnie przygotowane do udzielania pomocy dzieciom. Rozwiążemy ten problem - przyznała Józefa Szczurek-Żelazko w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia". Wypowiedziała się także w sprawie prawa kobiet do znieczulenia w czasie porodu oraz opieki psychologicznej przed porodem.
Józefa Szczurek-Żelazko przyznała, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt rozporządzenia określającego warunki funkcjonowania centrów urazowych dla dzieci.

- W najbliższym czasie takie centra powstaną w województwach podlaskim i małopolskim, a docelowo w każdym województwie. Zostaną one połączone z systemem transportu lotniczego oraz naziemnego, tak aby pomoc była udzielana jak najszybciej. Tym samym dzieci z urazami wielonarządowymi będą mogły trafiać do placówek do tego przeznaczonych, w których będą mieć większą szansę na uratowanie zdrowia i życia - powiedział Szczurek-Żelazko i wypowiedziała się w sprawie prawa kobiet do znieczulenia w czasie porodu oraz opieki psychologicznej przed porodem.

- Przepisy prawa jasno wskazują, że każda kobieta ma prawo do niwelowania bólu porodowego. Pozostaje tylko kwestia wyboru metody znieczulenia. Istnieje wiele sposobów, począwszy od środków wziewnych, poprzez dożylne, na znieczuleniach dokanałowych kończąc. Szpitale stosują różne metody. W każdym przypadku wybór sposobu walki z bólem powinien nastąpić na podstawie decyzji lekarza w porozumieniu z rodzącą kobietą. W związku z tym uważam, że w interesie przyszłej mamy jest uzyskanie informacji, jakie metody są stosowane w danym szpitalu i w zależności od tego wybranie konkretnej placówki, w której kobieta zechce urodzić dziecko. Odnosząc się do opieki psychologicznej – rzeczywiście konieczna jest diagnoza stanu psychicznego kobiety przed porodem i po porodzie, aby w odpowiednim momencie zapewnić pomoc psychologiczną. Jest to istotne z uwagi na możliwość wystąpienia depresji, zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Dlatego opieka psychologiczna również została wpisana w standard opieki okołoporodowej przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z ekspertami i organizacjami społecznymi. Standard ten, z wszystkimi jego zapisami, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Najważniejsza kwestia to zagwarantowanie jednolitego sposobu postępowania z kobietą ciężarną i rodzącą - powiedziała Szczurek-Żelazko.

Przeczytaj także: "Szczurek-Żelazko o podwyżkach dla ratowników i pielęgniarek".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.