Postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego

Udostępnij:
Zespół naukowców z Oregon Health & Science University bada przeciwutleniacz MitoQ wyraźnie poprawiający stan myszy chorych na odpowiednik ludzkiego stwardnienia rozsianego – informuje PAP. Badania te pomogą opracować nowe metody leczenia choroby, na którą na całym świecie cierpi 2,3 mln ludzi.
MitoQ to środek mający ograniczać uszkodzenia komórek. Został on otrzymany w latach 90. ubiegłego stulecia. Stosowany jest w pielęgnacji skóry oraz w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, np. Alzheimera.
Przeciwutleniacz wyraźnie łagodzi objawy u myszy chorujących na sztucznie wywołany odpowiednik ludzkiego stwardnienia rozsianego (experimental autoimmune encephalomyelitis, EAE). Badano cztery grupy zwierząt – z nieleczonym EAE, z wywołanym EAE, której podano MitoQ, grupa, której najpierw podano przeciwutleniacz, a potem wywołano stan chorobowy oraz grupa neutralna, której ani nie podano przeciwutleniacza, ani nie wywołano EAE.
U myszy z EAE leczonych przeciwutleniaczem po dwóch tygodniach obniżył się poziom markerów zapalnych i zwiększyła się aktywność komórek nerwowych rdzenia kręgowego, czyli w obszarze atakowanym przez stwardnienie rozsiane. Zmniejszyło się też nasilenie aksonów. Natomiast najbardziej skuteczne okazało się u myszy, którym podano MitoQ jeszcze przed wywołaniem choroby, co oznacza że działanie prewencyjne będzie miało najlepsze zastosowanie.
Zespół dr. P. Hemachandra Reddy twierdzi, że odkrycie to pomoże opracować zupełnie nowe sposoby leczenia stwardnienia rozsianego Na razie prowadzone są badania na zwierzętach i zanim przeprowadzi się na ludziach naukowcy muszą poznać i zrozumieć ochronne działanie MitoQ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.