Niedokrwistość z niedoboru żelaza a transfuzje krwi - nowy numer Przeglądu Gastroenterologicznego

Udostępnij:
Niedokrwistość jest najczęstszym powikłaniem towarzyszącym nieswoistym chorobom zapalnym jelit (chorobie Leśniowskiego- Crohna i wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego). Znacznie obniża ona jakość życia pacjentów, komplikuje terapię i zwiększa koszty leczenia.
W najnowszym Przeglądzie Gastroenterologicznym znalazły się wytyczne Grupy Roboczej Konsultanta Krajowego w dziedzinie gastroenterologii przedstawiające wspólny pogląd na temat definicji najważniejszych pojęć dotyczących niedokrwistości w przebiegu NChZJ oraz optymalnych zasad postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego.

Raporty prezentowane na Colitis Organisation (ECCO) sugerują, że w tej grupie chorych zbyt często przeprowadzane są transfuzje krwi. Zauważono, że przewlekła utrata krwi może występować u pacjentów cierpiących na niedokrwistość, jednak powtarzane transfuzje krwi skutkować mogą powstawaniem przeciwciał i dlatego takie ich wykorzystanie powinno być ograniczone do wyjątkowych i nagłych przypadków. Niezmiernie zatem ważne jest takie przeprowadzenie leczenia, które pozwoli na poprawę jakości życia bez długiej hospitalizacji i przetaczania krwi.

Zachęcamy do lektury artykułu na naszej stronie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.