123RF

Które opakowania żywności nas trują?

Udostępnij:

Międzynarodowy zespół naukowców ustalił, że co czwarta z 14 tysięcy znanych substancji chemicznych znajdujących się w opakowaniach żywności przenika do organizmu człowieka. Wiele z nich wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu i zwiększa ryzyko nowotworów.

Zespół naukowców ze Szwajcarii, USA i Wielkiej Brytanii opublikował wyniki badań na łamach „Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology" (JESEE), w których opisał 3601 substancji chemicznych, które przedostają się do organizmu człowieka poprzez kontakt z żywnością. Znaleziono je w próbkach krwi, włosów i kobiecego mleka.

Do tych substancji zaliczono m.in. metale, lotne związki organiczne, substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe (PFAS) czy ftalany, o których wiadomo, że mogą zaburzać gospodarkę hormonalną i sprzyjać rozwojowi nowotworów.

Szkodliwe substancje wyciekają z opakowań do żywności

– Istnieją znane niebezpieczne substancje chemiczne, o których wiadomo, że mają one niekorzystne skutki dla zdrowia ludzi. Te substancje wyciekają z opakowań – powiedziała w rozmowie z „Washington Post” jedna z autorek artykułu, Jane Muncke.

Naukowcy od lat wiedzą, że substancje chemiczne mogą wydostawać się z opakowań do żywności. Twierdzą, że wysokie temperatury mogą powodować znaczne przenikanie się substancji, dlatego zalecają unikania podgrzewania żywności w pojemnikach na wynos. Także produkty o wysokiej kwasowości lub zawartości tłuszczów mają większą tendencję do wchłaniania substancji chemicznych. Podobnie jak żywność umieszczona w bardzo małych lub ciasnych pojemnikach.

Najgorszy jest papier i tektura z recyklingu

Zdaniem Muncke szkodliwe są nie tylko związki chemiczne, które przedostają się z opakowań z tworzyw sztucznych.

– Prawdopodobnie najgorszy jest papier i tektura z recyklingu. I wiem, że ta wiadomość jest trudna do przyjęcia – zaznaczyła badaczka. W jej opinii recykling papieru, tektury lub plastiku do opakowań żywności prowadzi do wymieszania się z żywnością tuszów niespożywczych, co zwiększa ryzyko przedostania się substancji do organizmu człowieka.

Badacze twierdzą, że konieczne jest lepsze testowanie opakowań i wprowadzenie dalszych regulacji dotyczących tego, co uważa się za bezpieczne do przechowywania żywności.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.